Strona główna

Kategorie produktów


Bestsellery

Konsekwencje zdrowotne nadwagi

Jak wiele jest konsekwencji niezdrowego odżywiania oraz nadwagi spieszą  nas informować nie tylko doniesienia prasowe oraz alarmujące lekarskie apele o niewpajanie złych nawyków dzieciom, ale również  życiowe historie. Pokazują one coraz częściej i niestety na coraz większą skalę, jak wielki jest to problem.

Widmo chorób

Nadwaga, zwłaszcza ta znacząca, jest przyczyną występowania wielu przewlekłych chorób. Zbyt duża ilość kilogramów oddziaływa zwłaszcza na nasz układ krwionośny i oddechowy (trudności w oddychaniu). Sprzyja powstawaniu groźnego w skutkach nadciśnienia tętniczego, cukrzycy. Powoduje powstawanie niektórych z nowotworów (zwłaszcza hormonozależnych). Większość otyłych osób ma również powiększony poziom kwasu mlekowego. Konsekwencją takiego stanu rzeczy niezmiernie często bywa dna moczanowa. Nadwaga to również problemy z potencją oraz obniżone libido. Jej najbardziej ze skrajnych wersji, a niestety przykładów przerażającej nadwagi jest zbyt wiele, powoduje nawet śmierć. Pewna ilość kilogramów jest po prostu zbyt dużym obciążeniem dla naszego spracowanego ciała. Niestety, badania naukowe są również nieubłagane nawet dla osób z małą nadwagą. Nawet kilka zbędnych gramów tłuszczu w znacznym stopniu zwiększa ryzyko zapadnięcia na wiele groźnych chorób. Już w momencie pojawienia się problemu trzeba mieć świadomość, że nie jest on obojętny dla naszego organizmu.

Nadwaga a nasze zdrowie psychiczne

Mimo że nadmierne kilogramy nie wpływają w sposób bezpośredni na nasze zdrowie psychiczne, to otyłość powoduje konkretne skutki także na tym obszarze naszego życia. Efektem nadmiernego przytycia może być, zwłaszcza wśród młodszych osób, odrzucenie przez rówieśników, wyśmiewanie. Grubsze osoby zazwyczaj wstydzą się swojej tuszy. Wielu z nich rezygnuje ze spotkań towarzyskich, prawie wszyscy je ograniczają. Nadwaga może stać się jedną z przyczyn kłopotów w znalezieniu pracy. Osoby grubsze zazwyczaj rzadziej awansują i zdobywają wysokie pozycje społeczne. W efekcie tych wszystkich zmian, na skutek których następuje odrzucenie, mniej lub bardziej bezpośrednie, osoby otyłej przez społeczeństwo oraz przez nią samą, często popada ona w depresję, która kończy się niekiedy samobójstwem.

Jak rozumieć  termin nadwaga?

Nadwaga to nie to samo co otyłość. Z medycznego punktu widzenia są to dwa różne terminy. Ich zamienne stosowanie odkrywają pewną nieścisłość, dlatego spieszymy wyjaśnić w czym tkwią różnice. Czy w naszym wypadku mówimy o nadwadze, czy otyłości, sprawdzamy na podstawie BMI (czyli Indeksu Masy Ciała). Jest to wynik matematycznego działania, które oblicza relację między wagą a wzrostem. Jak obliczyć swój własny wskaźnik masy działa? Należy podzielić wagę w kilogramach przez wzrost do kwadratu zapisany w metrach. Jeśli otrzymaliśmy wynik w granicach 18,5-25 nasza waga jest prawidłowa, jeśli powyżej 25 i do 30 mówimy o nadwadze, w przypadku jeśli nasz wynik mieści się w przekroju od 30 wzwyż, mowa już o otyłości. Mówiąc najkrócej i najprościej – nadwaga to etap, który wskazuje na zbyt dużą wagę, jednak stan, który nie moglibyśmy nazwać otyłością. Otyłość to bardziej zaawansowane stadium choroby.

Witamy w Nutrina.pl! Tylko u nas znajdziesz skuteczne preparaty wspomagające odchudzanie najlepszych światowych producentów. Dzięki nim osiągniesz lepsze efekty niż te, które zapewni Ci sama dieta i ćwiczenia! Odchudzanie z supresentami apetytu może być dużo prostsze i przyjemniejsze. Zapraszamy również na bloga i do dyskusji o najmodniejszych dietach i sposobach odchudzania.

Kanały płatności